Lwów

  • Zabytkowe kamienice w Rynku


    Rynek lwowski to najstarsza część miasta jest to plac o wymiarach 142 x 129 m. otoczony zwartą zabudową 44 kamienic z ratuszem po środku. Obecny ratusz zbudowany jest w stylu klasycznym, zastąpił on stary ratusz, którego wieża zawaliła się w 1826 r.

    W okresie średniowiecza rynek był centrum życia społeczno-gospodarczego miasta. Działki na zabudowę wokół rynku były drogie, jednak każdy zamożny mieszczanin chciał tu mieszkać co zdecydowało o kształcie kamienic: wąskie fasady i wydłużona zabudowa w głąb.

    Najładniejsze zabytki rynku to: Czarna Kamienica (wcześniej zwana Kamienicą Kijowską), Kamienica Królewska (dawna rezydencja Jana III Sobieskiego), Pałac Arcybiskupi, Pałac Lubomirskich i Kamienica Wenecka. Charakterystycznym elementem architektonicznymi rynku są cztery fontanny w każdym z jego rogów, ozdobione posągami antycznych bóstw: Amfitryty, Diany, Adonisa i Neptuna.    Rynek widziany oczami Polaków mieszkających tu przed wojną - według książki "Czarna Kamienica i jej mieszkańcy" wydanej w 1935 r.

Stare fotografie